Vahşi Hayvan Saldırılarında Hayatta Kalmak için Yapılması Gereken 13 Tavsiye

by Ayaz Aksoy
Life Hack
Published: 3 years ago
|Updated: 3 years ago

Ormanda huzur dolu bir şekilde yürüyerek aklınıza gelen senaryoların tadını çıkarıyorsunuz fakat içinizi bir anda herhangi bir vahşi hayvan tarafından yakalanma korkusu kaplayabilir. Bu hiç de hafife alınacak bir konu değildir! O halde gelin 13 farklı vahşi hayvan türünün saldırısına uğradığınızda hayatta kalmak için yapmanız gereken 13 tavsiyeyi inceleyelim:

13

Tasks

1. Köpek balığı: Eğer sizi yemek isteyen bir köpek balığı ile karşılaşırsanız sakın suya işemeyin veya kanınızı suya akıtmayın. Yavaşça hareket edin ve eğer yakalanırsanız gözlerini ve solungaçlarını hedef alın.

Once

2. Kanguru: Bir şekilde kanguruların bölgesine girdiyseniz öksürmeye başlayın ve yavaşça geri çekilin.

Once

3. Aslan: Göz teması kurarak ondan daha üstün ve heybetli olduğunuzu hissettirin. Kükreyin veya gürültülü sesler çıkarın.

Once

4. Fil: Büyük bir kaya parçası veya büyük bir ağaç bularak arkasına saklanın.

Once

5. Gergedan: Gergedanlardan kurtulmanın en kolay yolu büyük bir ağacın arkasına veya büyük çalıların ya da çimenlerin arasına saklanmaktır.

Once

6. Su aygırı: Eğer bir su aygırıyla yazın karşılaşırsanız sakın çalılara saklanmayın. Bir ağaca veya dik bir tepeye tırmanıp hayvan sizden vazgeçip gidene kadar sabırla orada bekleyin.

Once

7. Boğa: Eğer bir boğa sizi kovalıyorsa sakın hareket etmeyin. Gömleğinizi veya şapkanızı sallayarak fırlatabileceğiniz kadar uzağa fırlatın.

Once

8. Denizanası: Denizanası ile temas ettiğiniz takdirde vücuda şiddetli acı hissi veren bir nörotoksin salgılar. Temas eden bölgeyi hemen deniz suyuyla yıkayıp denizanasının vücudunuza temas eden bölgesini bir cımbız yardımıyla çıkarmalısınız.

Once

9. Timsah: Eğer bir timsah tarafından yakalandıysanız gözlerine vurmayı deneyin. Eğer size doğru yaklaşıyorsa da olabildiğince çok gürültülü ses çıkarın ve zig-zag çizerek koşun.

Once

10. Yılan: Sizi takip eden bir yılan gördüyseniz ayağınızla yere vurun. Eğer bir yılan tarafından ısırıldıysanız kanı emmeyin. Yarayı musluk suyuyla yıkayıp ısırılan bölgeye turnike uygulayın.

Once

11. Ayı: Ayı tarafından saldırıya uğrarsanız kaçmayın. Kendinizi yere atın, bir top gibi kıvrılın, boynunuzu da koruyarak ölü taklidi yapın. Ayı gittikten sonra bile bir süre daha hareket etmeyin.

Once

12. Goril: Eğer bir gorille karşılaşırsanız sakın panik yapmayın. Yere oturun ve ona ondan daha küçük bir canlı olduğunuzu hissettirin. Göz temasından kaçının. Saldırıya uğruyorsanız ise top gibi kıvrılın.

Once

13. Arı: Arı saldırısına uğrarsanız karanlık bir yere gidip saklanmayı deneyin.

Once

Tags
avatar
Ayaz Aksoy

0 Comments

Looking forward to your feedback